Adwokat Joanna Zielińska rozwód czy separacja?

Rozwód czy separacja?

Rozwód czy separacja?

Statystki pokazują, że spora liczba małżeństw kończy się rozwodem. Nie jest to jednak jedyna możliwość, kiedy związek napotyka problemy. Polskie przepisy przewidują bowiem jeszcze możliwość orzeczenia przez sąd separacji.

Czym separacja różni od rozwodu?

Temat rozwodu czy separacji dotyka coraz więcej osób, to stresujące i emocjonalne wydarzenie dla dorosłych, a zwłaszcza dla dzieci. Adwokat Joanna Zielińska specjalizuje się w Prawie Rodzinnym, gwarantuje odpowiednie reprezentowanie oraz wsparcie w tym trudnym okresie, zapewniamy pełne zaangażowanie i empatyczne podejście do każdej sprawy.

Adwokat Joanna Zielińska
Rozwód czy separacja?

Definicje terminów:

ROZWÓD:

Rozwód oznacza formalne i prawnie uznane zakończenie małżeństwa. W procesie rozwodu małżonkowie przestają być małżeństwem w sensie prawnym to definitywne rozwiązanie małżeństwa, wyrokiem sądu okręgowego.

SEPARACJA:

Separacja to stan, w którym małżonkowie decydują się żyć osobno od siebie bez formalnego zakończenia małżeństwa. Separacja może być tymczasowa lub długotrwała, a małżonkowie mogą podjąć decyzję o pojednaniu się lub ostatecznym rozstaniu w przyszłości.

Skutki separacji:

  1. między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa
  2. odsunięcie od dziedziczenia ustawowego
  3. wzmianka w akcie małżeństwa.
    Separacja wywołuje podobne skutki jak rozwód, jest jednak mniej drastyczna.

SEPARACJA JEST WYJŚCIEM DLA OSÓB NIE UZNAJĄCYCH ROZWODU, np. WZGLĘDY RELIGIJNE.

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja polega między innymi na powstaniu rozdzielności majątkowej między małżonkami, można ją znieść, rozwód zaś wywołuje dalej idące skutki prawne.

JAKIE ROZWIĄZANIE JEST NAJLEPSZE?

Adwokat Joanna Zielińska prawo rodzinne
Adwokat Joanna Zielińska prawo rodzinne

Wybór między rozwodem a separacją zależy od indywidualnych okoliczności i preferencji małżonków. Niektórzy ludzie decydują się na separację jako etap przed ewentualnym rozwodem, aby dać sobie czas na zastanowienie się nad sytuacją i ewentualną próbę naprawy małżeństwa. Inni decydują się od razu na rozwód, aby zakończyć formalnie związek. Separacja jest lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie układa Ci się w małżeństwie, ale widzisz szanse na jego naprawę. Rozłąka z drugą osobą być może pozwoli na spojrzenie na całą sytuację nieco bardziej „chłodnym” wzrokiem, w sposób bardziej krytyczny, a jednocześnie obiektywny. Separacja może być niejako wstępem do rozwodu, ale też może spowodować pogodzenie się małżonków i być swego rodzaju środkiem naprawczym.

Procedura rozwodu czy separacji musi być dobrze i indywidualnie przygotowana, zaczynamy od pozwu rozwodowego lub wniosku o separację. Adwokat Joanna Zielińska pomoże w wypracowaniu wspólnych stanowisk małżonków, co znacznie przyspieszy procedury.

Adwokat Joanna Zielińska 
Kancelaria Adwokacka
Oddziały Kancelarii:
Łódź, Pabianice, Brzeziny
zadzwoń: 609 776 542

Zobacz nasze pozostałe wpisy na blogu